Kamień na ścianę – rodzaje, właściwości i zastosowanie

Kamień na ścianę

Kamienie naturalne są najbardziej znanym materiałem budowlanym, który od zarania dziejów były podstawą tworzenia konstrukcji. Te naturalne materiały, które przeszły swoją ewolucję na przestrzeni wieków, powszechnie stosujemy na całym świecie. Większość kamieni naturalnych, które obecnie często stosuje się we wnętrzach, jest w rzeczywistości doskonałymi kandydatami na kamień na ścianę pod względem wytrzymałości i trwałości. Podwyższa również wartość nieruchomości dzięki swojej estetyce i poczuciu luksusu.

Kamień na ścianę – rodzaje

Kamień na ścianę stosowany w okładzinach zewnętrznych i wewnętrznych dzielimy na 3 główne grupy w zależności od warunków ich powstawania. Są to skały osadowe, takie jak wapień, trawertyn i piaskowiec, skały metamorficzne, takie jak łupek, kwarcyt i marmur, a wreszcie skały magmowe, takie jak granit. Architekci muszą wziąć pod uwagę szereg czynników podczas tworzenia swoich projektów, doboru materiałów i metod oraz wyboru najlepszego rodzaju kamienia na ścianę.

Czynniki takie jak zastosowanie, wielkość projektu, sposób montażu kamienia na ścianę, trwałość i twardość kamieni, stopień urabialności, reakcja na efekty klimatyczne, jednorodność, cechy polerowania, brak spękań, właściwości koloru i tekstury należą do kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

Kamień na ścianę – marmur

Kamień na ścianę o składzie węglanowym, takie jak dolomit wapienny, które ulegają metamorfizmowi i noszą ślady metamorfizmu, nazywane są marmurem. Kamień na ścianę z marmuru, mający silne tło historyczne, był niegdyś niezbędnym materiałem słynnych architektów i był głównym bohaterem niezliczonych projektów architektonicznych świata. Często spotykamy się z wykorzystaniem marmuru w starożytnych świątyniach, pałacach, murach miejskich, stadionach i teatrach publicznych.

Obecnie obserwujemy wzrost wykorzystania kamień na ścianę z marmuru jako materiału na okładziny wewnętrzne i zewnętrzne. Mimo iż kamień na ścianę z marmuru droższy i jest kilka tańszych alternatyw. Jednak niektórzy architekci, którzy wiedzą, że kamień na ścianę z marmuru jest symbolem statusu, w swoich prestiżowych i spektakularnych projektach nadal wolą marmur jako materiał pokryciowy budynków. Pytasz dlaczego? Ponieważ kamień na ścianę z marmuru obiecuje niezniszczalny, solidny, majestatyczny, gładki i luksusowy wygląd.

Kamień na ścianę - montaż

Kamień na ścianę wewnątrz budynku układamy najczęściej metodą na mokro tj. na kleju. Jest to najbardziej niezawodna metoda zarówno pod względem trwałości. Obliczenia techniczne marmuru dla instalacji zewnętrznych, który jest materiałem ciężkim, muszą być wykonane z dużą starannością. Choć jest to materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych, należy wcześniej przeprowadzić jego analizy fizyczne i techniczne, aby zapewnić jego żywotność i świeżość na długie lata. Szczegóły, takie jak twardość, nasiąkliwość, rozszerzalność itp. należy określić na podstawie produktu. Jeśli spoiny i zakotwienia zostaną dokładnie obliczone, a podczas nakładania zostaną zastosowane środki zabezpieczające przed wodą, uniemożliwione zostanie wnikanie wody do kamienia. Kamień na ścianę z marmuru, ważny materiał dla zrównoważonego, zielonego życia, umożliwia nam uzyskanie korzyści w zakresie oszczędzania energii dzięki naturalnej izolacji termicznej, jaką zapewnia. Dobór kamieni wysokiej jakości do wykorzystania marmuru na elewacji i wyeliminowanie niechcianych żółtych żyłek w znacznym stopniu przyczynia się do jednorodności projektu. Ponadto, chociaż powiedzieliśmy, że kamień na ścianę z marmuru jest ekskluzywnym materiałem, to biorąc pod uwagę jego podstawę cena/wydajność, zawsze będziecie mieli przewagę.

Kamień na ścianę - wapień

Kamień na ścianę z wapienia, to kamień który składa się z węglanu wapnia (CaCO3). Zgodnie z klasyfikacją opartą na zawartej w niej zawartości węglanów wapnia, typy wapieni wymienia się następująco: wapień bardzo wysoki, wysoko uwęglony, kalcyt, magnez, dolomit, dolomit wysokomagnezowy.

Kamień na ścianę z wapienia, który często spotykamy w naturze w odcieniach bieli, beżu, kremu, niebieskawo-szarego i brązowego, jest materiałem niezwykle elastycznym, a jego obróbka jest łatwiejsza niż innych kamieni naturalnych. Jego kolorystyka waha się od kremowej i miękkiej do lekko z twardymi żyłkami. Kamień na ścianę z wapienia jest łatwo dostępny, łatwy w obróbce i dobry materiał do drobnych detali sprawia, że ​​jest to świetny materiał elewacyjny. W rzeczywistości możemy powiedzieć, że najczęściej używanym kamieniem naturalnym jako materiał zewnętrzny w sektorze budowlanym jest wapień. Widzimy, że kamień na ścianę z wapienia jest często używany w wielu budynkach użyteczności publicznej, galeriach handlowych, domach masowych, centrach biznesowych, dworcach kolejowych i bankach.

Porównując wapień z marmurem, można powiedzieć, że jest łatwiejszy w utrzymaniu. Jest to materiał trwały, odporny na czynniki środowiskowe, odporny na ciepło i zimno. Przypominamy, że budowle piramid w egipskim mieście Giza są wapienne i do dziś zachowały swoją integralność. Ze względu na wagę materiału konieczne jest zastosowanie go jako cienkich płyt w budynkach wielokondygnacyjnych.

Kamień na ścianę z wapienia - zastosowanie

Kamień na ścianę z wapienia stosowany na elewacjach budynków lub na zewnętrznych ścianach podobnych konstrukcji wykazuje przepuszczalność, matowość i gąbczastość. Kamień ten jest szczególnie preferowany na przewiewnych powierzchniach konstrukcji.

Kamień na ścianę - trawertyn

Kamień na ścianę z trawertynu jest materiałem skałą osadową powstałą w wyniku wytrącania się węglanu wapnia w jamach jaskiniowych lub miejscach, w których podziemne wody wodorowęglanu wapnia wypływają na powierzchnię. Są to stopnie utworzone przez wytrącanie się wapna, zwykle w pobliżu źródeł gorącej wody oraz w obszarach, w których rozprzestrzeniają się i przepływają wody węglanu wapnia. Najlepsze przykłady znajdują się w Denizli-Pamukkale i Yellowstone. Od wielu lat kamień na ścianę z trawertynu jest preferowanym rodzajem kamienia w budynkach. Jest to jeden z najczęściej używanych kamieni we współczesnej architekturze.

Kamień na ścianę z trawertynu występuje w szerokiej gamie kolorów, takich jak kość słoniowa, beż, brąz, orzech, czerwony, szary i żółty. Zwykle ma mocny samolot. Jego porowata i gąbczasta struktura sprawia, że kamień na ścianę z trawertynu ​​jest lżejszym materiałem budowlanym w porównaniu z innymi kamieniami naturalnymi i nie traci nic ze swojej wytrzymałości.

Trawertyn na ścianę - właściwości

Kamień na ścianę z trawertynu, który dzięki swojej strukturze jest stosunkowo łatwy w obróbce i obróbce, zapewnia dobrą izolację akustyczną i cieplną. Mogą być używane przez wiele lat bez pogorszenia jakości. Jest wysoce odporny na warunki środowiskowe, zwłaszcza na działanie deszczu. Kamień na ścianę z trawertynu, który ze względu na swoją naturalną strukturę, jest o krok do przodu dzięki swojej odporności na wodę w porównaniu z innymi kamieniami naturalnymi. Ze względu na dostępność, jego cena jest bardziej odpowiednia niż inne. Chociaż są architekci, którzy używają samego trawertynu, aby uzyskać płaski i czysty wygląd elewacji budynków, są też architekci, którzy tworzą dekoracyjne obrazy, mieszając go z innymi kamieniami naturalnymi, takimi jak marmur.

Kamień na ścianę – granit

Kamień na ścianę z granitu to materiał ze skały magmowej bogatej w alkalia i skaleń, powstały z minerałów krystalicznych, powstałych podczas chłodzenia stopionych skał. Kamień na ścianę z granitu słynie z trwałości, jednorodności koloru i jest jednym z najpopularniejszych kamieni na świecie, od wielu lat stosowany jest jako materiał do powlekania zewnętrznego. Ma bardzo twardą strukturę i jest znacznie trudniejszym produktem w obróbce w porównaniu z innymi kamieniami naturalnymi, ale jest mocniejszym materiałem niż wszystkie z nich. Kamień na ścianę z granitu jest często używany jako kamień licowy w budynkach użyteczności publicznej i komercyjnych oraz pomnikach.

Popularne posty z tego bloga

Kwarcyt we wnętrzach

Trawertyn - odkryj piękno natury